|

Smakujemy lokalnie II edycja konkursu!

W drugiej edycji programu mogą wziąć udział nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale także lokalni dostawcy, którzy współpracują z nimi. Oba podmioty dbają o zachowanie i upowszechnianie regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi od początku swojego istnienia angażuje się w działania na rzecz Kół Gospodyń Wiejskich i producentów regionalnych, organizując różne wydarzenia, które integrują lokalną społeczność wokół kultury i dziedzictwa wsi. Ważnym elementem tego dziedzictwa jest kuchnia regionalna i dlatego konkursy, takie jak ten, są świetną okazją do motywowania KGW do przywracania do życia dawnych potraw, które były typowe dla regionów, z których pochodzą. Te potrawy nie tylko mają swoją historię, ale także są przygotowywane z surowców pochodzących od regionalnych producentów, którzy uprawiają lokalne, najlepiej ekologiczne, odmiany roślin i hodują stare rasy zwierząt. Dlatego równie istotna jest rola lokalnych dostawców, których produkty są wysokiej jakości i są wytwarzane w sposób zgodny z tradycją i miejscem pochodzenia. Dzięki takim inicjatywom wzrasta poczucie więzi lokalnych społeczności, przynależności do danego regionu i dumy z dziedzictwa swojej „Małej Ojczyzny” - mówi Elżbieta Ossińska-Kassa, Pełnomocnik Dyrektora w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Jak wziąć udział w konkursie?

10 Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych producentów może zdobyć grant w wysokości 10 000 zł. Aby to zrobić, należy w terminie 11 września – 26 października zgłosić tradycyjne danie regionu, opisać jego historię, przepis oraz pokazać na zdjęciach jak je przygotować. Wnioski prezentujące bliską współpracę KGW i producentów będą miały dodatkowe punkty od jury, któremu przewodniczy Łukasz Konik, ekspert kulinarny i znawca kuchni polskiej.

W I edycji programu do konkursu zgłosiło się ponad 300 Kół. Wyłonienie 10 zwycięskich dań było trudne, w niektórych przypadkach decydowały drobne różnice estetyczne i merytoryczne – mówi Łukasz Konik. I dodaje: „To bardzo dobry wynik, który świadczy o tym, że kobiety z obszarów wiejskich odgrywają ważną rolę w propagowaniu naszej tradycji, ale także w aktywizowaniu mieszkańców wsi. Jestem pewien, że poszerzając kolejną edycję o producentów, konkurs spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Carrefour Polska jest organizatorem programu i konkursu grantowego „Smakujemy Lokalnie”. Marka od lat wspiera polskie rolnictwo i przetwórstwo, budując relacje między konsumentami a dostawcami z najbliższej okolicy danego sklepu.


Link do zgłoszenia się w konkursie znajduje się tutaj