|

Rozstrzygnięcie konkursu "Weekend na wsi - pełen smaku i atrakcji"

Zakończyła się trzecia edycja wojewódzkiego Konkursu „Weekend na wsi – pełen smaku i atrakcji ”. Główną ideą konkursu było spopularyzowanie wypoczynku na obszarach wiejskich, promocja gospodarstw charakteryzujących się wyjątkowym klimatem, kultywujących lokalne tradycje i smaczną regionalną kuchnię, a także propagowanie interesujących miejsc, obiektów, ofert atrakcyjnych turystycznie na obszarach wiejskich województwa łódzkiego. W tegorocznej edycji konkursu mogli wziąć udział w zależności od kategorii: właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz właściciele obiektów świadczących usługi turystyczne na obszarach wiejskich województwa łódzkiego, a także wszystkie pełnoletnie osoby fizyczne. Po wnikliwych analizach, przejechaniu setek kilometrów, odwiedzeniu kilkunastu miejsc na mapie województwa łódzkiego, mamy zaszczyt ogłosić zwycięzców w trzech kategoriach.

Kategoria I Weekend pełen atrakcji i smaku

I miejsce zajmuje obiekt „Niebowo” – 10 000 zł

Niebowo to nazwa własna siedliska we wsi Wincentynów w gminie Sławno. Zagroda ma charakter skansenu, na który składają się: bielona chata kryta strzechą z około 1906 roku, spichlerzyk drewniany, murowana z kamienia piwniczka, dwa drewniane budynki, dawna obora i drewniany dom mieszkalny przeniesiony ze wsi Sługocice. W części budynków prezentowane są obiekty związane z kulturą ludową regionu opoczyńskiego.

Właścicielami siedliska od ponad 20 lat są Państwo Edyta Cieślik-Moczek i Krzysztof Moczek.  Oficjalne otwarcie skansenu miało miejsce dnia 7 października 2007 roku. Niebowo jest miejscem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Właściciele podczas zwiedzania opowiadają gościom historię związaną z tym wyjątkowym miejscem. Ponadto na terenie skansenu organizowane są warsztaty artystyczne inspirowane opoczyńską kulturą ludową, a także koncerty, potańcówki i plenery malarskie. Największa liczba turystów odwiedza Niebowo w okresie wiosenno-letnim, które o tej porze roku jest niezwykle urokliwe. Zwiedzającym właściciele oferują noclegi i specjały kuchni regionalnej.

Działalność Niebowa jest ściśle związana z folklorem i tradycjami ziemi opoczyńskiej, które są źródłem inspiracji właścicieli w ich twórczości artystycznej. Państwo Edyta i Krzysztof ściśle współpracują z przedstawicielami kultury m.in. z Gminą Opoczno, Gminą Sławno, Muzeum i Domem Kultury w Opocznie. Prace, które zostały stworzone na terenie skansenu były prezentowane m.in. w Łódzkim Domu Kultury, na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, a także na wystawach w galeriach sztuki i muzeach. Jak ważne jest to miejsce na mapie województwa łódzkiego obrazują ponadto wysokie oceny wystawione przez internautów, którzy odwiedzili Niebowo.

Link do strony obiektu: https://www.facebook.com/niebowo


II miejsce zajmuje obiekt „Siedlisko Besiekiery” - 8 000 zł

Siedlisko znajduje się na końcu małej wsi Besiekiery, w powiecie łęczyckim. Naprzeciwko domu znajdują się ruiny XVI-wiecznego zamku, z którym wiąże się wiele legend. Parter urządzony jest w stylu wiejskim, rustykalnym, jest to najstarsza część odnowionego domu.

Z okien pokoi widać zamek. W trakcie pobytu goście mają możliwość zajmowania się zwierzętami gospodarskimi, uczestniczenia w warsztatach ginących rzemiosł np: bibułkarstwa. Przysmaki, które często goszczą na stole to kapuśniak z prażokami, zalewajka, a tradycyjną zapiekanką okolicy był kartoflarz z boczkiem.

Link do strony obiektu: siedliskobesiekiery.pl


III miejsce zajmuje obiekt „Stary Spichlerz nad Wartą”- 6 000 zł 

     

Obiekt położony 500 metrów od Rzeki Warty, w miejscowości Dębina, nieopodal miejscowości Osjaków. Na terenie obiektu znajduje się tężnia solankowa, jacuzzi, dwa stawy, plac zabaw dla dzieci, rozległy ogród, las, zadaszony grill. Właściciele obiektu w swojej ofercie proponują chętnym wzięcie udziału w warsztatach rzeźbiarskich. Goście mogą posmakować owoców, warzyw i ziół z ekologicznej uprawy, ale mogą też własnoręcznie je zebrać i przygotować z nich przetwory, które zabiorą ze sobą do domu. W bliskiej bardzo malowniczej okolicy  organizowane są spływy kajakowe rzeką Wartą.

Link do strony obiektu: stary-spichlerz-noclegi.business.site


Wyróżnienie – obiekt „Dwór Kiełczówka” - 2 000 zł

Dwór w Kiełczówce położony jest w gminie Moszczenica. Na terenie obiektu znajduje się ogromny ogród wraz ze stawem i plażą. Właściciele obiektu oferują możliwość połowu ryb oraz przygotowania z nich potraw. W zabytkowej grillowędzarni goście mogą przyrządzić dania z grilla i miło spędzić czas biesiadując przy ognisku. W ofercie dwór posiada również wypożyczalnię rowerów. Sezonowo goście mogą podczas spacerów po parku delektować się smakiem owoców zerwanych prosto z drzew i krzewów m.in. jabłoni, śliwy, mirabelek, malin, truskawek i jeżyn. W chłodniejsze dni gospodarze oferują miejsce przy kominku opalanym drewnem, którego ciepło i zapach otula pomieszczenia dworu. Park na terenie, którego usytuowany jest dwór ma ponad 200 lat. Dodatkowym atutem jest wliczone w koszt noclegu śniadanie z regionalnych produktów przyrządzone przez właścicielkę obiektu.

Link do strony obiektu: pl-pl.facebook.com/kielczowka/


Wyróżnienie – obiekt „Agrochatka - Zielony Zakątek” - 2 000 zł

Agrochatka położona jest w miejscowości Skrzynno, miejscowości otoczonej łąkami, polami i lasami obfitującymi w jagody i grzyby. Wokół domków znajdują się: grill z kominkiem, ogród z oczkiem wodnym, altana do biesiadowania, staw, miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci, basen, jaccuzi. Sezonowo dla gości przygotowane są różne atrakcje, wśród nich możemy wymienić zimowy kulig, biesiadę przy  ognisku i pieczenie ziemniaków, przejażdżkę wozem konnym po lesie. W trakcie pobytu goście mogą skosztować swojskich wyrobów, przygotowywanych według tradycyjnych, staropolskich przepisów naszych babć. Właściciele serwują różnego rodzaju sery, pieczony chleb, ekologiczne jajka i warzywa.

Link do strony obiektu: https://www.facebook.com/people/Agrochatka-Zielony


Kategoria II  Aktywny weekend na wsi

I miejsce -  3 000 zł

Film pt.: "Agroturystyka Maja"

II miejsce – 2 000 zł

Film pt.: „Szlakiem uroków Pilicy”

III miejsce – 1 000 zł

Film pt.: "Aktywny weekend na wsi  - Zoo Borysew"


Kategoria III  Smaczny weekend na wsi

I miejsce - 3 000 zł

Film pt.: "Miody z gminy Żelechlinek"

II miejsce – 2 000 zł

Film pt.: "Wyroby wiejskie tworzone z pasją"

III miejsce – 1 000 zł

Film pt.: "Staropolskie specjały"

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a każdemu uczestnikowi konkursu dziękujemy za zgłoszenia. Następna edycja już w przyszłym roku!