|

Piknik Mleko i Miód na Ryneczku Marszałkowskim!

Ale tam się działo! W ostatnią sobotę 07 października na terenie Ryneczka Marszałkowskiego w Łodzi odbył się piknik dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy mieli możliwość zakupu żywności pochodzącej bezpośrednio od rolników z terenu województwa łódzkiego bez zbędnych pośredników. Głównym motywem przewodnim imprezy było „Mleko i miód”.

Celem projektu jest wzrost świadomości mieszkańców województwa łódzkiego na temat produktów tradycyjnych i regionalnych, promowanie tradycji kulinarnych regionu łódzkiego oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych związanych ze spożywaniem żywności wysokiej jakości od lokalnych dostawców. Ponadto celem jest aktywizacja gospodarcza regionu, podnosząca jego atrakcyjność, wzmacnianie lokalnej tożsamości, kształtującej wizerunek regionu, która stanowi część bogactwa kulturowego jego obszarów wiejskich i przyczyniając się do poprawy jego konkurencyjności oraz promocji tradycyjnych specjałów wśród mieszkańców miasta.

W trakcie imprezy na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można było spróbować wyjątkowych potraw jak żurku, który był zrobiony na bazie mleka zsiadłego oraz miodu, pierogów z serem czy przepysznych różnorodnych słodkości, oczywiście z dodatkiem mleka i miodu. Wyjątkową atrakcją dla odwiedzających piknik były również warsztaty dla dorosłych i dzieci. Pasieka Kotecki poprowadziła warsztaty edukacyjne o pszczołach, wzbogacając tym samym wiedzę w zakresie przyrody, ekologii oraz zdrowego odżywiania. W trakcie warsztatów omówione zostało życie pszczół, ich znaczenia dla przyrody i człowieka oraz zaprezentowany został ul pokazowy z rodziną pszczelą. Natomiast regionalny producent serów – firma Groser Grodziskie Sery Kozie poprowadził na scenie wykład na temat przetwórstwa mleka, produkcji sera w gospodarstwie rolnym oraz dlaczego warto kupować lokalne produkty. A wszystko to odbywało się przy muzyce zespołów ludowych, które zachęcały do wspólnej zabawy.

Najważniejszymi wystawcami podczas imprezy byli lokalni przedsiębiorcy, którzy wystawiali się ze swoimi lokalnymi produktami. Podczas sobotniego pikniku, jak i co tydzień w sobotę w godzinach 8:00 – 14:00 można na terenie Ryneczku Marszałkowskiego w Łodzi kupić naturalne produkty od lokalnych rolników. Jest to wyjątkowa okazja, aby poznać i spróbować produktów naturalnych
i regionalnych z województwa łódzkiego, przygotowanych przez lokalnych producentów.

Było głośno i radośnie! Dlatego już teraz zapraszamy na kolejny piknik pod nazwą „Warzywa
i owoce na talerzu”, który odbędzie się 21.10.2023r. na terenie Ryneczku Marszałkowskiego w Łodzi.