Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wojewódzki konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne "Złota Grusza" 2017

 

WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU NA NAJLEPSZE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE "ZŁOTA GRUSZA"

 

Turystyka wiejska stała się ważnym elementem oferty aktywnego wypoczynku, stwarza wiele korzyści dla turysty, ale i dla wynajmujących: pozwala na wykorzystanie zasobów lokalnych, uzyskanie dodatkowych dochodów, rozwój przedsiębiorczości i ekonomiczne ożywienie terenów wiejskich. Jako jedna z niewielu form pozarolniczej działalności stwarza korzystny rynek zbytu surowców i produktów rolniczych oraz zwiększa dochody osobiste rolnika, dzięki wynajmowaniu kwater. W ten sposób staje się ważnym, alternatywnym wobec rolnictwa, źródłem dochodu. Coraz częściej stanowi również osobne i jedyne źródło dochodu mieszkańca obszarów wiejskich, nie łącząc się z działalnością rolniczą. Agroturystyka jest szczególną formą wypoczynku również z punktu widzenia turysty – umożliwia związek z gospodarstwem rolnym, korzystanie z jego produkcji i usług oraz obejmuje czynny wypoczynek w otoczeniu przyrodniczym. Nic więc dziwnego, że zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Rozwój agroturystyki jest istotny ze względu na cały region. Standard gospodarstw agroturystycznych i jakość ich usług może świadczyć o gminie, powiecie czy województwie i stanowić jego wizytówkę lub stać się doskonałą formą promocji. W Łódzkiem jest to o tyle istotne, że centralne położenie w sposób naturalny niesie ze sobą ograniczenia dostępności do najpopularniejszych atrakcji związanych z rzeźbą terenu jak góry, jeziora czy morze. Inwestowanie w agroturystykę i popularyzowanie takiej formy wypoczynku, pomoże w zainteresowaniu danym regionem turystów z kraju, a nawet zagranicy. W ten sposób budujemy markę nie tylko małych ojczyzn, ale i całego województwa łódzkiego. Warto zaznaczyć, że dzięki agroturystyce zwiększa się również atrakcyjność terenów wiejskich i aktywność gospodarcza lokalnych środowisk, korzyści więc nie brakuje.

Najważniejszymi zaletami tej formy wypoczynku z punktu widzenia turysty są odprężenie z dala od miejskiego zgiełku, w ciszy lasów i łąk oraz szerokie możliwości dopasowania sposobu spędzenia czasu do potrzeb gościa. Pobyt można zorganizować aktywnie (spacerować, ruszać na wycieczki rowerowe i piesze, jeździć konno czy pływać kajakiem) lub po prostu na chwilę się wyłączyć i powylegiwać w hamaku albo w cieniu poczytać dobrą książkę. Turyści chętnie z tej oferty korzystają, mają jednak swoje wymagania i cenią sobie miejsca, w których przykłada się dużą wagę do zorganizowania pobytu gości. Jakość miejsc noclegowych – w szczególności pokoi, oferta wyżywienia, pomoc w zaplanowaniu czasu i możliwości jego spędzenia, dodatkowe atrakcje – wszystko to potencjalni goście biorą pod uwagę podczas planowania wyjazdu.

Mając to wszystko na uwadze i chcąc wspierać rozwój agroturystyki w regionie, Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego organizuje wojewódzki konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne „Złota Grusza”. Jego celem jest między innymi identyfikacja nowych gospodarstw i takich, które mogą być przykładem dobrych praktyk, a także rozpowszechnianie informacji o nich wśród turystów. Mamy nadzieję zachęcać do tworzenia gospodarstw agroturystycznych i ulepszania już istniejących. Poprzez organizację konkursu chcemy turystom wskazać gospodarstwa wyróżniające się w regionie, a właścicieli motywować do podnoszenia jakości świadczonych usług. Zależy nam na popularyzacji wypoczynku na wsi oraz promocji gospodarstw agroturystycznych i turystyki na obszarach wiejskich, a przez to kreowaniu przyjaznego wizerunku wsi województwa łódzkiego.

Zasięg konkursu ma charakter wojewódzki, zgłaszać się mogą wszyscy gospodarze, prowadzący agroturystykę w Łódzkiem (rolnicy posiadający gospodarstwo rolne i prowadzący usługi agroturystyczne w ramach działalności nierolniczej stanowiącej dodatkowe źródło dochodu oraz rolnicy, wynajmujący pokoje gościnne w gospodarstwie rolnym, mający zgłoszoną działalność w Urzędzie Gminy do „Ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie”). Uczestnicy walczą o statuetkę Złotej Gruszy i nagrody pieniężne. Pierwsza edycja konkursu „Złota Grusza” miała miejsce w 2009 roku, a od tego czasu wyłoniliśmy już 36 różnych laureatów, czyli miejsc, które warto odwiedzić w Łódzkiem.

Rok 2017 przyniósł kilka zmian w konkursie, choć idea pozostała ta sama. Zamiast w dwóch kategoriach gospodarstwa oceniane były w czterech: z klimatem (wyjątkowy wygląd obiektu), w siodle (specjalizacja gospodarstwa w kierunku hodowli koni), z przygodą (specjalizacja gospodarstwa w kierunku turystyki aktywnej) i ze smakiem (specjalizacja gospodarstwa w kierunku lokalnej kuchni). Dzięki temu większe były szanse na zdobycie nagrody – przyznaliśmy ich 9, a dodatkowo również 3 wyróżnienia. Przyznane zostały właścicielom za zaangażowanie w podejmowanie działań w zakresie marketingu i budowania pozytywnego wizerunku miejsca, w kierunku wspierania i zachowywania lokalnych tradycji oraz zaangażowania w organizację czasu najmłodszych turystów.

Laureatów poznaliśmy 5 grudnia 2017 r., podczas Forum Promocji Województwa Łódzkiego.

Dzięki organizacji tylu już edycji konkursu JR KSOW WŁ od dawna zna gospodarstwa agroturystyczne z województwa łódzkiego. Staramy się też każdego roku zachęcać gospodarzy do dodatkowej aktywności i zgłaszania swoich kwater do udziału w konkursie. Wiemy już, że mamy w naszym regionie wyjątkowo ciepłych gospodarzy, smaczne i lokalne jedzenie i miejsca idealne na krótkie i dłuższe wyprawy w teren. Gospodarstwa mają też dla swoich letników wiele atrakcji i pomysłów na spędzenie wolnego czasu, a przy tym stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzania województwa. Zachęcamy wszystkich Państwa do przekonania się o tym osobiście.

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009