Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Warsztaty produktów tradycyjnych i regionalnych 2012

 

Kolejna, trzecia już edycja Smaków Ziemi Łódzkiej za nami!

 

Najlepszą potrawa regionalną w konkursie „Smaczne łódzkie” została kaczka zaleska, a najlepiej „Folk-nutę” grał Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta. III Smaki Ziemi Łódzkiej rozbrzmiewały i kusiły aromatami na rynku Manufaktury przez całą niedzielę.Na 26 stoiskach wystawienniczych można było posmakować potraw kuchni regionu łódzkiego, wędlin przygotowywanych według tradycyjnych receptur, ciasta, miody i nalewki. Swoje rękodzieła promowali także ludowi artyści.

Głównymi punktami programu były konkursy – „Smaczne łódzkie” oraz „Folk-nuta”. W tym pierwszym do rywalizacji przystąpiły 24 zespoły Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa musiała zdecydować która potrawa jest najlepsza. Wybór nie był prosty, bo do zgłoszone zostały m.in. zalewajka z zasmażanymi kurkami, proboszczewickie pierogi z mięsem, placek z kaszy jaglanej „Jaglanek”, kartoflarz, a nawet Lecznicze Wino z Dzikiej Róży.

Podniebienia jury podbiła kaczka zaleska, którą przygotowują od pokoleń panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Zaleskiej w gminie Zadzim (przepis podajemy na końcu).

Drugie miejsce zajęła inna kaczka - nadziewana podrobami z żurawiną i jabłkiem – przysmak pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Kopyści (gmina Łask).

Na „smakowym” podium znalazła się jeszcze opoczyńska tradycyjna wiejska potrawa, najczęściej jadana po świniobiciu, świeżonka z kaszą gryczaną od pań z Koła Gospodyń Wiejskich Wola Załężna.


- Smaki Ziemi Łódzkiej to impreza, której celem jest m.in. wyszukiwanie potraw regionalnych, które mogłyby stać się kulinarną wizytówką regionu łódzkiego – mówi marszałek Witold Stępień. – W tym roku królowały kaczki, które w naszym konkursie „Smaczne łódzkie” zajęły dwa pierwsze miejsca. W miastach nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że na wsi wiele osób zajmuje się hodowlą drobiu i potrawy z kaczki często goszczą na wiejskich stołach. To była idealna okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz budowania tożsamości kulturowej regionu łódzkiego w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Maria Kaczorowska, dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dodaje – z roku na rok Smaki Ziemi Łódzkiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród wystawców jak i wśród odwiedzających. Mają dużą szansę by stać się sztandarową imprezą województwa  łódzkiego.

Także trzy najlepsze zespoły wyróżnione zostały statuetką „FOLK-NUTY”. W konkursie udział wzięły ludowe zespoły śpiewacze i taneczne, kapele ludowe oraz osoby indywidualne wykonujące repertuar folklorystyczny i ludowy. Pierwsze miejsce zajął Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta, drugie Zespół Ciebłowianie, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca – Kalina.

Amatorski Zespół Regionalny powstał w 1932 roku i jest obecnie jednym z najstarszych amatorskich zespołów ludowych działających w Polsce. Początkowo przyjął on nazwę „Wesele Boryny” – to tytuł pierwszego programu artystycznego, którego premiera odbyła się 24 września 1933 roku. Spektakl obejrzało wówczas ponad 3 tysiące widzów. Wystawiany jest on po dziś, a zespół bierze udział w wielu pokazach i przeglądach zdobywając liczne nagrody.


Ciebłowianie - zespół działa od 2003 roku, zdobywał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zasługi zespołu docenił także Prezydent Bronisław Komorowski, wręczając mu list gratulacyjny.


Zespół Pieśni i Tańca KALINA – istnieje 23 lata, pracuje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach. Zespół ze swoimi koncertami występuje nie tylko dla lokalnej społeczności, a także w kraju i za granicą, dostając liczne nagrody i wyróżnienia. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat „Kalina” zdobyła 5 nagród.


„Kaczka Zaleska”
Składniki: 1 kaczka, 20 dkg wątróbki drobiowej, 40 dkg mięsa mielonego, 3 jajka, pół szklanki posiekanej natki pietruszki, 20 dkg masła, 2 szkl. mleka, bułka czerstwa, 2 cebule, sól, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa, 2 szklanki rosołu
Opis przygotowania: Kaczkę po wyjęciu kości solimy od środka i na zewnątrz, nacieramy od wewnątrz majerankiem. Wątróbkę pokrojoną w kostkę przesmażamy krótko na maśle wraz z cebulką. Bułkę moczymy w mleku, dodajemy do mięsa mielonego, wbijamy jajka, dodajemy do smaku sól, pieprz, gałkę muszkatołową, posiekaną pietruszkę oraz przesmażoną wątróbkę. Wszystko dobrze mieszamy i napełniamy kaczkę farszem, zaszywamy otwór.  Wstawiamy do piekarnika w brytfannie. Pieczemy 1,5 - 2 godziny podlewając rosołem.  Upieczoną kaczkę podajemy z modrą czerwona kapustą.

„Kaczka nadziewana podrobami z żurawiną i jabłkiem”
Składniki: kaczka, żołądki, wątróbka, boczek surowy, jajko, sól, pieprz, natka pietruszki, żurawina, jabłko
Opis przygotowania: Należy wytrybować kaczkę, natrzeć ją przyprawami. Żołądki, wątróbkę, boczek i pietruszkę mielimy. Dodajemy jajko i przyprawy. Wyrabiamy farsz, którym wypełniamy kaczkę. Zszywamy kaczkę. Pieczemy 1,5 godz.

„Świeżonka z kaszą gryczaną”
Składniki: mięso wieprzowe, kasza gryczana, cebula, przyprawa
Opis przygotowania: pokrojone i usmażone z cebulą mięso dodajemy do ugotowanej na sypko kaszy, doprawiamy przyprawami i podajemy z ogórkiem kiszonym.

Zapraszamy do obejrzenia znacznej ilości wspaniałych, kolorowych zdjęć z tego niezapomnianego wydarzenia w galerii SR KSOW Województwa Łódzkiego, których ułamek prezentujemy w niniejszym artykule.

Takich rzeczy się nie zapomina!


Możemy też przypomnieć sobie:

 

 

 

 

 

 

 

 

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009