Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Znamy laureatów konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne

29.08.2016

W dniach 27-28 sierpnia br., w piotrkowskim oddziale Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, odbyła się XXV Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza ROL-SZANSA 2016. Podczas wystawy zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne.

Celem konkursu jest identyfikacja i szerzenie  praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich poprzez promocję rolnictwa ekologicznego, wdrażanie takich rozwiązań w gospodarstwach, a także rozpowszechnienie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Zwycięzcą w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii: ekologiczne gospodarstwo towarowe zostało gospodarstwo p. Stefana Bednarka, które położone jest w gminie Lututów w powiecie wieruszowskim i zajmuje powierzchnię około 11 ha, w tym użytki rolne zajmują powierzchnię ok. 8,60 ha. Kierunek produkcji to ekologiczna produkcja jaj. W ciągu ostatnich lat gospodarstwo rozwijało się i systematycznie powiększało stado kur niosek, które obecnie wynosi ok. 5000. Producent uczestnicy aktywnie w wystawach produktów ekologicznych między innymi na targach Natura Food w Łodzi oraz na międzynarodowych targach produktów ekologicznych w Norymberdze. Laureat konkursu "Orzeł Agrobiznesu”.

Natomiast laureatem w kategorii: ekologia – środowisko zostało gospodarstwo ekologiczne p. Moniki Wołczyńskiej, które położone jest w gminie Strzelce Wielkie w powiecie pajęczańskim. Oferuje klientom  szeroki asortyment warzyw między innymi: marchew, buraczki ćwikłowe, fasolkę szparagową, ogórki, pory, pomidory, sałatę, rzodkiewkę a także owoce miękkie: maliny i truskawki. Gospodarstwo zajmuje powierzchnie ok. 10,50 ha w tym ok. 7,05 zajmują użytki rolne należące głównie do klasy V i VI. Ponadto w gospodarstwie utrzymywane jest około 80 kur niosek. Produkty sprzedawane są do sklepów oraz prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa. Gospodarstwo posiada przydomową oczyszczalnię ścieków.

Laureaci uhonorowani zostali nagrodami rzeczowymi zakupionymi ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009