Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Grono przyjaznych rośnie

30.11.2012

Wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński oraz dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Maria Kaczorowska  podczas konferencji podsumowującej etap wojewódzki konkursu ogłosili jego wyniki oraz wręczyli nagrody rzeczowe.
Idea konkursu jest jasna – promocja innowacyjnych projektów współfinansowanych z funduszy unijnych, które podnoszą jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców obszarów wiejskich. Jednak wybór tego najbardziej przyjaznego, z 25 zgłoszonych projektów, dostarczył komisji nie lada problemów. Długie dyskusje i wizytacje pozwoliły jednak wyłonić zwycięzców. Biorący udział w zmaganiach o tytuł przyjaznej mogli zgłaszać przeprowadzone inwestycje w jednej z trzech kategorii: technicznej, społecznej bądź ekologicznej. Dzięki temu, aż 3 gminy poczuły dziś smak zwycięstwa.

Liderem w kategorii technicznej okazał się Szadek. Dzięki Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Szadku powstały: zadaszony amfiteatr, boisko wielofunkcyjne, plac zbaw oraz ścieżki utwardzone kostką. Przy budowie obiektów zastosowano najnowsze technologie. Konstrukcja amfiteatru w kształcie muszli, jest projektem nowatorskim, a zastosowany przy jego budowie materiał zapewnia efekt bardzo dobrej akustyki na scenie. Po zrealizowaniu inwestycji teren wokół Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury zyskał na atrakcyjności. Powstał nowoczesny kompleks, który jest funkcjonalny i służy wszystkim mieszkańcom.

Gmina Grabów wywalczyła sobie pierwsze miejsce w kategorii społecznej, bo dba o wzrost atrakcyjności turystycznej.  
Kompleks zamkowy w Besiekierach zyskał drugie życie i pokazał, że nie ma sobie równych. Zagospodarowanie ruin zamku i terenów bezpośrednio do nich przylegających było dobrym posunięciem. W ramach realizacji projektu wykonano roboty konserwatorskie, zabezpieczono i wzmocniono fragmenty wieży oraz części murów zamku, uporządkowano dziedziniec, wybudowano most łączący ruiny zamku z drogą dojazdową, odbudowano fosę, wybudowano plażę, pomost dla sprzętu pływającego oraz alejkę spacerową dla pieszych.  Odrestaurowane ruiny zamku stały się atrakcją turystyczną i wizytówką Besiekier oraz gminy Grabów. Z powstałej infrastruktury korzysta obecnie nie tylko ludność miejscowa ale również wielu turystów z całego kraju. Można tutaj aktywnie spędzić czas pływając kajakiem, jeżdżąc na rowerze, łowiąc ryby, spacerując ścieżką wokół zamku.

Sławno postawiło na ekologię i opłaciło się. Gmina w ramach zgłoszonego do konkursu projektu wybudowała: mechaniczno – biologiczną oczyszczalnię ścieków typu BIO – PAKw miejscowości Trojanów,  ponad 70 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków i  przyłączeniami do posesji oraz przebudowano i rozbudowano ponad 7 km dróg.  Realizacja projektu odbyła się na ponad 50 % terenu całej gminy - skanalizowanych zostało 16 miejscowości. Do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostało prawie 3360 osób. Powstała kanalizacja sanitarna odbiera ścieki od podmiotów i kieruje je do oczyszczalni, dzięki czemu nie zanieczyszczają one bezpośrednio środowiska. Zwiększenie atrakcyjności obszaru pociągnęło za sobą następne proekologiczne działania. W 2010 r. na terenie gminy stanęły dwa pierwsze wiatraki elektrowni wiatrowej i otworzyła się firma zajmująca się recyklingiem opon. Gmina podjęła także szereg działań z zakresu edukacji społecznej  organizując warsztaty, spotkania, wycieczki i konkursy.
Zwycięzcy zostali zgłoszeni do etapu ogólnopolskiego konkursu „Przyjazna wieś”. Teraz o miano gminy prospołecznej, innowacyjnej i stawiającej na ekologię  łódzcy laureaci powalczą z innymi województwami. Wyniki już 4 grudnia. Pozostaje pogratulować zwycięstwa na szczeblu wojewódzkim i życzyć powodzenia w etapie krajowym.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009