Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wybraliśmy najładniejszą kronikę

28.09.2012

Dzieje pokoleń spisane na kartach historii, opowiadają o życiu i dorobku mieszkańców naszego regionu. Pielęgnowane pieczołowicie przez kolejne osoby stanowią skarbnicę wiedzy o poczynaniach lokalnych społeczności. Są świadectwem wydarzeń i chwil tak różnych, tych radosnych i tych smutnych. Chronią od zapomnienia to, co najcenniejsze: tradycję i kulturę naszego regionu. Mowa oczywiście o kronikach. Często nie wiemy, że takie istnieją i są wciąż prowadzone. A przecież warto je pokazywać.

Pamięć o kronikach spisywanych przez mieszkańców naszego województwa postanowił odświeżyć Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Łódzkiego wraz z Regionalnym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi organizując „Konkursu Kronik 2012”.

W dniu 27 września br. odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca jego wyniki. Do konkursu zgłoszone zostały 82 kroniki prowadzone przez m. in. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne oraz osoby prywatne, które dokumentują dzieje swoich okolic. Jedne obszerne, kilkutomowe, z pożółkłymi od starości kartkami, inne młodsze, bogato zdobione i pełne fotografii. Każda z nich warta była przyznania nagrody, jednak komisja musiała wybrać tę najpiękniejszą. Wybór nie należał do najłatwiejszych. Po długich i burzliwych obradach członkowie komisji ogłosili werdykt:

- miejsce 1 - KGW Rydzyny,
- miejsce 2 - OSP w Zadzimiu,
- miejsce 3 - KGW Wiskitno,
- miejsce 4 - KGW Niesięcin,
- miejsce 5 - Zespół Fajne Babki z Będkowa,
- miejsce 6 - KGW Jędrzejów,
- miejsce 7 - KGW Janówka,
- miejsce 8 - KGW Bąków Dolny,
- miejsce 9 - KGW Łagiewniki Nowe,
- miejsce 10 - OSP w Łowiczu,
- miejsce 11 - Edward Warzycha.
Nagrodę za najlepszą prezentację kroniki otrzymała OSP w Rzgowie.

Pani Maria Kaczorowska, Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich wraz z panem Krzysztofem Banasiakiem, Przewodniczącym Rady Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi pogratulowali zwycięzcom dotychczasowych efektów pracy. Życzyli dalszych sukcesów i wytrwałości w dokumentowaniu historii ich działań.
Laureaci konkursu otrzymali niezwykle atrakcyjne nagrody ufundowane przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Łódzkiego. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał czystą kronikę, która była zachętą do kontynuowania tradycji i zapełniania jej stron nowymi zapiskami.


 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009