Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym za nami!

01.12.2011

Poznaliśmy laureatów XIX już edycji Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym zorganizowanej przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Uczestnicy zmagali się z zadaniami w dwóch etapach. Pierwszy etap – eliminacje oddziałowe – odbył się 16.11.2011 r. w siedzibie Centrali ŁODR w Bratoszewicach oraz oddziałach w Piotrkowie Trybunalskim i Kościerzynie. Do zmagań przystąpiło 69 uczestników z terenu województwa łódzkiego (bez ograniczeń wiekowych). Każdy z nich miał zaledwie 30 minut aby udzielić odpowiedzi na 35 pytań testowych. Zgodnie z regulaminem olimpiady do drugiego etapu zakwalifikowało się po 10 najlepszych osób z każdego oddziału, łącznie 30 uczestników.
W dniu wczorajszym (30 listopada 2011 r.) odbył się drugi etap olimpiady – Finał Wojewódzki. Uczestnicy zebrali się w siedzibie ŁODR, aby walczyć o atrakcyjne nagrody. Finał miał dwa etapy i polegał na rozwiązaniu kolejnych 35 zadań testowych, a następnie, w etapie II, 10 osób z najwyższą liczbą punktów udzieliło odpowiedzi ustnej na 3 pytania problemowe, wylosowane z 10 przygotowanych zestawów. Finaliści za każdą odpowiedź mogli uzyskać maksymalnie 5 punktów.

Pytania przygotowane dla uczestników olimpiady, zarówno podczas eliminacji jak i finału, dotyczyły zagadnień z bardzo szerokiego zakresu. Olimpijczycy musieli wykazać się wiedzą nie tylko na temat gospodarstwa domowego, ale także zdrowego żywienia, agroturystyki, produktu tradycyjnego i regionalnego, dziedzictwa kulturowego, ekologii i ochrony środowiska na wsi oraz podstawowych zagadnień z zakresu wiedzy o PROW 2007-2013.
Było o co walczyć, bo najlepsi zostali nagrodzeni sprzętem małego AGD, zakupionym przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego. Roboty kuchenne, blendery, parowary, ekspresy do kawy i odkurzacze trafiły do osób najlepiej znających tajniki wiejskich gospodarstw domowych. Nagrodzonych zostało 10 najlepszych olimpijczyków, jednak nikt nie czuł się pominięty – dla pozostałych SR KSOW WŁ przygotował nagrody pocieszenia.  

Zwycięzcą Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym został Krzysztof Kucharczyk (powiat zgierski). Pozostałe miejsca należały do:

Miejsce II – Irena Fras – powiat wieruszowski
Miejsce III – Mirosława  Kopińska – powiat piotrkowski

Miejsce IV – Agnieszka Szczodrowska – powiat brzeziński
Miejsce V – Bożena Matuszewska-Pająk – powiat tomaszowski
Miejsce VI – Marzena Adamowicz – powiat radomszczański
Miejsce VII – Anna Walczak – powiat brzeziński
Miejsce VIII – Alicja Steglińska – powiat zgierski
Miejsce  IX – Anna Żak – powiat łódzki
Miejsce X – Ewelina Żak – powiat łódzki

Dzięki uczestnictwu w olimpiadzie uczestnicy mogli zapoznać się
z uwarunkowaniami regionalnymi występującymi na terenie województwa łódzkiego, dotyczącymi potraw regionalnych, prowadzenia gospodarstwa domowego, osobliwości krajobrazowych, dziedzictwa kulturowego oraz różnych form przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Gratulujemy wszystkim i życzymy kolejnych sukcesów.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009